Ako sa budú vyvíjať ceny nehnuteľností behom najbližších týždňov alebo mesiacov? Toto by ste mali vedieť

Plánovali ste alebo plánujete predaj vašej nehnuteľnosti? Pýtate sa, či sa znížia ceny nehnuteľností v týchto časoch? Ako to môže celé dopadnúť? 

Poďme sa pozrieť na to, ako to môže vyzerať v najbližších mesiacoch.

Budú ceny nehnuteľností klesať?

Na túto otázku nepozná presnú odpoveď momentálne pravdepodobne nikto.

Dajú sa však predpokladať scenáre podľa dostupných informácií.

Ako to teda môže vyzerať s cenami nehnuteľností?

Dokončovanie už rozbehnutých predajov sa úspešne realizuje. V obmedzenom režime a na diaľku, ale bez problémov. Nezaznamenal som ani žiadne rušenie už dohodnutých predajov.

Nové obhliadky sa momentálne neplánujú, čo je však k dnešnej mimoriadnej situácii úplne pochopiteľné, a tiež zodpovedné.

Aj z toho dôvodu je realitný trh momentálne zmrazený.

Realitný trh zmrzol.

To isté platí aj pre mnoho prevádzok. Medzi ne patria napríklad kiná. To však neznamená, že by o filmy prestal byť záujem. Nehnuteľnosti sú momentálne na tom tak isto. Prioritne sa teraz riešia dôležitejšie veci.

Budú teda ceny nehnuteľností klesať?

To môže ukázať jediný parameter.

Tým parametrom je dopyt a ponuka na realitnom trhu.

Práve otázka bývania je u mnohých ľudí dlhodobý proces, ktorý sa nerieši zo dňa na deň, ako napríklad kúpa oblečenia.

Momentálna situácia najviac vplýva práve na tento rýchloobrátkový spotrebný tovar, ktorý je oveľa citlivejší ako tak významná a silná téma, akou je kúpa vlastného bývania.

Zoberte si len tento príklad. Predaj rodinného domu na zdravom realitnom trhu môže trvať kľudne aj 4 mesiace. Mohol by si dovoliť obchod s oblečením takúto dlhú dobu nepredať ani jeden produkt?

A presne tu je ten rozdiel v citlivosti, akou môžu vplývať karanténne opatrenia na tieto “dva svety”.

V každom prípade bude všetko závisieť od správania sa kupujúcich. Momentálne vyčkávajú, čo je prirodzené, a preto by práve táto takzvaná “karanténna nečinnosť” nemala zatiaľ ovplyvniť ceny nehnuteľností, iba ich zamraziť.

Najdôležitejší bude čas

,,Koľko to bude celé trvať?”

Ako dlho to bude ešte trvať?????

Túto otázku si kladie asi každý z nás.

Pokiaľ budeme vychádzať podľa slov odborníkov, ktorí tvrdia, že sa situácia stabilizuje približne v polovičke mája, tak v tom prípade to pravdepodobne nebude mať žiadny dopad na cenu nehnuteľností.

Ďalším dôležitým ukazovateľom bude vývoj ekonomiky, a to nie len na Slovensku, ale na celom svete.

Ak by sme sa dostali do stavu, kde by prišlo k vyššiemu výpadku príjmov ľudí z dôvodu poklesu zamestnanosti, tak celá situácia môže byť úplne opačná.

Dnes však môžeme na Slovensku stále hovoriť o slabšej ponuke nehnuteľností, ktorá zaostáva za dopytom.

Preto bude veľmi dôležitá podpora zo strany štátu pre malých a stredných podnikateľov. Tí tvoria zásadnú časť ekonomiky. Tým sa môžeme vyhnúť rastúcej nezamestnanosti, a to udrží vyšší dopyt po kúpe nehnuteľností.

V tom prípade po naštartovaní trhu, vďaka dnešným opatreniam zostanú ceny nehnuteľností stabilizované. Prípadne zaznamenáme miernu cenovú recesiu, ktorá sa postupnými mesiacmi pri zotavovaní ekonomiky vráti na pôvodnú úroveň.

Aj z vyhlásení a opatrení okolitých štátov cítiť, že spravia všetko pre to, aby ekonomiku udržali. Národné banky sa z tohto pohľadu prispôsobia tiež a umožnia komerčným bankám adaptovať sa novej situácii.

Tie zase budú môcť napríklad prispôsobiť ponuku hypotekárnych úverov, možno aj s vyšším financovaním, ako to bolo možné ešte nedávno.

Aj tieto kroky môžu udržať vyšší dopyt po kúpe nehnuteľností, čo bude mať následne vplyv na ich ceny.

Ako sa pripravíte na predaj vašej nehnuteľnosti, keď sa trh naštartuje?

Je to iba otázka času, kedy sa realitný trh znovu rozbehne.

Kľúčové bude, či budete na túto situáciu pripravený alebo vás prekvapí.

Len si predstavte tú eufóriu ľudí, keď si budú môcť ísť zrazu slobodne sadnúť na kávu. Ísť do nákupného centra a kupovať si všetky tie skvelé veci.

Práve vtedy príde na rad aj kúpa nehnuteľností, a ak ste s predajom počas zmrazenia trhu čakali, tak budete pravdepodobne musieť reagovať pohotovo a hlavne strategicky.

V opačnom prípade na to môžete doplatiť zdĺhavým predajom, ktorý vyvrcholí nižšou cenovou ponukou, akú by ste mohli dostať za iných okolností. To, ale nemusí byť váš prípad.

Čím lepšie sa na celú situáciu pripravíte, tým predáte vašu nehnuteľnosť rýchlejšie a za vyššiu cenu.

Ako na to? A ako sa na predaj nehnuteľnosti začať pomaly pripravovať?

Stačí vám na to jeden malinký krok.

Kliknite na fotku pod týmto textom a pozrite si jednoduchý návod na predaj nehnuteľnosti, ktorý vám prinesie okamžité výsledky.

Kliknite na túto fotku

Verím, že vám tento článok pomohol k utvoreniu si približného obrazu o budúcnosti, ktorá nás pravdepodobne čaká. Scenár sa môže samozrejme zmeniť z jedného dňa na druhý, ale verím, že to spoločne zvládneme.

Ak si myslíte, že by tento článok mohol pomôcť aj niekomu z vašich známych, tak ho s nimi zdieľajte prostredníctvom sociálnych sietí.