Chcete investovať do kúpy nehnuteľnosti? Toto sú 4 dôvody prečo tak musíte spraviť

Nebolo by skvelé, keby ste mali jeden alebo viac nájomných bytov, ktoré by vám pravidelne prinášali príjem? 

Pravdupovediac, bol by to asi vynikajúci pocit. 

Možno si práve hovoríte, že teraz je tá správna doba na investovanie do kúpy nájomného bytu a preto som si pre vás pripravil štyri dôvody, prečo je to správna voľba. 

Ak zvažujete investovanie v budúcnosti, tak to bude pre vás tiež zaujímavá inšpirácia a zároveň motivácia. 

Poďme sa teda pozrieť, aké sú tie štyri dôvody, pre ktoré sa oplatí kúpiť investičnú nehnuteľnosť. 

1. Na kúpu nebudete potrebovať vysoký kapitál

Možno si teraz hovoríte, ako to myslím.

Je to jednoduché. Väčšina ľudí kupuje nehnuteľnosť za pomoci banky. A práve banka vám rada požičia. Vo väčšine prípadov to môže byť aj 80 % kúpnej hodnoty. 

Ak by ste mali k dispozícii na ručenie aj inú nehnuteľnosť, tak bez problémov vám hypotekárny úver môže pokryť aj celú čiastku kúpy nájomného bytu. 

A to všetko môžete mať za skvelý úrok, ktorý sa väčšinou pohybuje okolo 2 %. 

Môj klient to spravil podobne. Na kúpu 2 izbového bytu v Nitre potreboval v tej dobe 69.000 EUR. Banka mu vedela poskytnúť 90 % z kúpnej ceny nehnuteľnosti. V prepočte to vychádzalo, že zo svojich prostriedkov použil 6.900 EUR. Ostatných 62.100 EUR mu požičala banka za úrok 1.49 %. 

Chcete vedieť, koľko mu táto investícia priniesla v priebehu niekoľkých rokov? 

Ak áno, tak v tomto článku sa dozviete, ako môžete zarábať s nájomnými nehnuteľnosťami. Máte sa na čo tešiť 🙂

2. Stres a obavy môžete hodiť za hlavu

Ako to myslím? 

Väčšina z nás, ak si berie na seba dlhodobý záväzok, ktorý v prípade hypotekárneho úveru býva aj na dlhšie ako 20 rokov, tak cíti strach a obavy. 

Ale to je úplne normálne. Kto by predsa nemal obavy ak si požičia peniaze na tak dlhú dobu? Ale pri investovaní do nájomných nehnuteľností veľká časť strachu a obáv ide bokom.

Prečo?

Nájomcovia vám so splácaním pomôžu. Vo väčšine prípadov výšku splátky celého úveru zoberú na svoje plecia. 

Tak, ako je to v príklade vyššie. Kupujúci si pred kúpou prepočítal výšku splátky a porovnal si ju s výškou nájmu, ktorú za byt môže dostať. Výsledok bol plusový, tak neváhal a s radosťou si úver zobral. 

Aký dopad môže mať splácanie dlhu nájomcami po dobu niekoľkých rokov? 

Jeden môj klient zarobil takouto formou tisíce eur. Ako sa mu to podarilo? Prečítajte si tu.

3. Vyberte si správne miesto a cena vašej nehnuteľnosti porastie

Možno si teraz hovoríte, že čo ak neporastie? Čo ak sa niečo stane a ja prerobím?  

Samozrejme, stať sa môže všeličo a žiadne investovanie nie je predsa bez rizika. Ale dovolím si uviesť dva dôvody, ktoré hovoria jasnou rečou. 

Písal sa rok 2006 a rodičia môjho kamaráta kupovali v tej dobe 3 izbový byt v Nitre. Jeho kúpna cena bola 2.000.000 SK. 

Koncom roku 2017 sme ho spoločne predali za cenu 105.000 EUR. Čo je v prepočte na koruny 3.126.000 SK. Cena tohto bytu za 11 rokov porástla o 37.400 EUR. To je zisk 283 EUR za každý mesiac. 

To nie je zlé, však? 

A väčšina prípadov vyzerala podobne. Ale je ešte jeden rozumný fakt, ktorý môže utvrdiť to, o čom píšem v tomto bode. Ale vytvorte si názor sami. 

Banka si pri poskytovaní hypotekárneho úveru berie ako záruku vašu kupovanú nehnuteľnosť. A to je aj jediná forma záruky, ktorú banka akceptuje.

Prečo? 

Predstavte si, že si kúpite auto. Za 5 rokov, akú bude mať hodnotu oproti kúpnej cene? No určite nižšiu. Dovolím si tvrdiť, že tretinovú. 

Ale nehnuteľnosť si naopak svoju hodnotu drží. Pravdepodobné je, že jej hodnota bude stúpať. Tak, ako som to uviedol v príklade vyššie. 

A to je dôvod, prečo vám banka dovolí splácať hypotéku aj 30 rokov. A to môže byť jedna z ciest, ako môžete na nájomnej nehnuteľnosti z dlhodobého hľadiska zarobiť tiež. 

Čo myslíte, riskovala by banka v takomto prípade, keď vám za nízky úrok požičia vysokú čiastku? 

4. Pravidelný mesačný príjem

Predstavte si, aké by to bolo, keby vám každý mesiac “cinkne” SMS s oznámením o prijatí finančných prostriedkov. 

Práve kúpa investičnej nehnuteľnosti vám môže priniesť druh pasívneho príjmu.

Najlepšie na tom je, že vám rastie hodnota nehnuteľnosti a ešte vám aj prináša pravidelný mesačný príjem. Aká iná investícia toto dokáže? 🙂

Môj veľmi dobrý známy už vlastní niekoľko nehnuteľností a jeho príjmy z nich stále stúpajú. On je pre mňa osobný príklad toho, ako sa stať profesionálnym investorom do nájomných nehnuteľností.

Keď sa ho pýtam, ako to dokázal, tak mi odpovie ,,jedna nehnuteľnosť mi bola málo. Tak som makal a kúpil som si druhú. Časom som zistil, že aj to mi bolo málo, tak som zase makal a kúpil si tretiu. Pri tretej to začínalo byť ono, ale nezastavil som sa a pokračoval som ďalej”.

Možno sa to jednoducho píše, ale každý z nás si dáva svoje limity. Som presvedčený o tom, že ak sa aj vy budete chcieť stať profesionálnym investorom, tak to dokážete. Dôležité je, aké sú vaše ciele vysoké.

Ale tým najdôležitejším rozhodnutím je spraviť prvý krok. A ten záleží, len na vás. 

Možno si teraz hovoríte, že Tomáš to je všetko super, ale čo ak byt neprenajmem? 

Preto vždy klientom radím, aby boli obozretný a vybrali si kvalitnú nehnuteľnosť na dobrom mieste a dopredu premysleli cenu nájmu. V tom prípade nebudete mať o nájom nikdy núdzu. To vám garantujem.

Pýtate sa, že čo máte kúpiť? 

Zaujíma vás, aké nehnuteľnosti kupujú úspešný realitný investori? Preferujú skôr nájomné byty alebo komerčné priestory? 

Zameriavajú sa na centrum mesta alebo námestie? Nové, alebo tie, ktoré vyžadujú rekonštrukciu? 

Dôležité je poznamenať, že každý zo spomenutých faktorov má svoj význam. Každý investor je jednotlivec a vidí význam v inom projekte. Niektorí sú úspešný pri komerčných priestoroch, iný pri nájomných bytoch. 

Čo majú ale spoločné? 

V prvom rade si kupujú prísun peňazí, ktoré im daná nehnuteľnosť má priniesť. 

Úspešný investor sa vždy zaujíma o návratnosť svojej investície. Aby jeho návratnosť bola čo najrýchlejšia a najvyššia, tak pozorne študuje čísla. 

V žiadnom prípade sa nerozhoduje na základe pocitov. Nekupuje nehnuteľnosť preto, že sa mu páči a tiež neodmieta ponuky len pre to, že sa citovo na nehnuteľnosť naviazal. 

Vždy je to o číslach. 

A o číslach je aj môj ďalší článok, v ktorom sa dozviete aké sú štyri spôsoby, ako zarobiť v nájomných nehnuteľnostiach.

Záver

Investovaním do nájomných nehnuteľností môžete zarobiť veľa peňazí. Môžete tiež zarobiť málo, alebo môžete dokonca prerobiť. 

Nikdy sa nespoliehajte na otrepanú frázu, že nehnuteľnosť je najlepšia investícia. Ak vás táto fráza utvrdzuje, že sa nedá urobiť chyba, tak je to veľký omyl.

V každom obore, ako aj v nehnuteľnostiach, existuje zlý a správny postup, ako veci robiť. Ak chcete byť úspešný, tak sa musíte naučiť ako na to. 

Alebo sa chcete radšej spoliehať na šťastie? 

V prvom rade myslite na to, že investícia do nehnuteľností je v prvom rade hra čísel. Samozrejme aj výber tej správnej nehnuteľnosti, ktorá má najvyšší potenciál byť tou najziskovejšou.

Ak máte záujem, tak vám pomôžem s výberom tej správnej nehnuteľnosti a tiež sa môžeme spoločne pozrieť na jej potenciál, ktorý ukážu čísla. Napíšte mi na môj mail, alebo mi zavolajte na číslo 0915 555 403 a pomôžem vám pripraviť ten správny postup ku kúpe vašej životnej investícii.

Pomohol vám článok? Dozvedeli ste sa niečo nové? Čo sa vám najviac páčilo? Dajte mi vedieť v komentároch, som naozaj zvedavý!

S pozdravom

Tomáš Porubský

Chcete vedieť, ako majstrovsky predať svoju nehnuteľnosť?

Zanechajte mi svoj e-mail a z času na čas vám pošlem ten najlepší obsah, aký na  túto tému môžete získať. 

Tu je moje know-how