Jednoduchá vec, ktorá vám dokáže predať nehnuteľnosť s vyšším ziskom

Veľmi málo sa o tom hovorí a veľmi málo ľudí to pri predaji používa.

Počuli ste o energetickom certifikáte pri predaji alebo prenájme nehnuteľnosti, ktorý je aj zároveň zákonom daný?

Zaujíma vás, ako ho môžete využiť vo svoj prospech?

Možno sa pýtate, či vám energetický certifikát môže pomôcť pri predaji. Odpoveďou je, že určite áno.

Aj vás by zaujímalo, akú stavbu kupujete a ako je na tom v otázke nákladov?

Náklady na bývanie nám rastú a energetickým certifikátom ukážete, ako je na tom vaša nehnuteľnosť

Poradím vám, ako ho využiť vo svoj prospech.

Predstavte si, že kupujete práčku a máte rozpočet 500 €.

V predajni by ste našli dve práčky, ktoré sa vám páčia a už si musíte len vybrať. Jedna stojí 420 € a jej energetická hodnota je B. Druhá stojí 480 € a jej energetická hodnota je A.

Pre nás to znamená, že A má menšiu spotrebu energie. Ktorú by ste si vybrali? Ja určite A, lebo viem, že cena ktorú zaplatím navyše sa mi časom vráti na nákladoch.

To isté platí aj pri bývaní a niekoľkonásobne viac.Energetický certifikát podčiarkuje kvalitu vašej nehnuteľnosti.

Ak máte lepšiu energetickú hodnotu ako iná nehnuteľnosť, tak môžete predávať za viac.

Ďalším faktom je, že budete atraktívnejší pre kupujúcich…

Nie je energetický certifikát zbytočne podceňovaný?

Treba si uvedomiť, že náklady na bývanie a kvalita budúceho bývania je pre kupujúcich veľmi dôležitá.

Energetické certifikáty sa používajú veľmi ojedinele, čo je škoda. Pri predaji bytov má vyhotovený energetický certifikát približne 4% predávajúcich a pri domoch je to 6%.

Napíšem to tak, ako to je.

Ľudia pri predaji podceňujú veľké množstvo vecí.

Od prípravy cez prezentáciu, propagáciu, obhliadky, zmluvy, až po bezpečnosť transakcie a odovzdanie nehnuteľnosti.

Presne tak isto podceňujú aj pridanú hodnotu energetického certifikátu. Viete prečo?

Lebo sa nehnuteľnosť predá aj bez toho, ale…

ÁNO! Predá sa aj bez toho.

Otázka, ale znie, ktorá nehnuteľnosť má pre kupujúceho vyššiu hodnotu? Tá prvá nepripravená, alebo tá druhá, ktorá MÁ energetický certifikát, je pripravená, špičkovo prezentovaná, správne propagovaná, má kvalitné obhliadky atď.?

Jednoznačne tá druhá.

Je vedecky dokázané, že sa ľudia rozhodujú vo väčšej miere na základe emócií, ako rozhodnutím založeným čisto na racionálnom základe.

Vašou úlohou je tie emócie vytvárať a vyvolávať. Potom predáte za viac a energetický certifikát vám určite vie v tom pomôcť.

Ako to funguje?

Od 1. januára 2013 nadobudol platnosť zákon č. 300/2012 Z.z. o energetickej hospodárnosti budov, podľa ktorého sa povinnosť energetickej certifikácie vzťahuje na novopostavené budovy alebo významne obnovené budovy. Významne obnovená budova je napríklad zateplenie.

Rodinný dom by mal mať v každom prípade uvedenú energetickú certifikáciu a to dokonca aj pri prenájme. Byty nie sú výnimkou. Čiže ak predávate byt či dom, tak by ste mali mať vyhotovený energetický certifikát aj podľa zákona.

Cena energetického certifikátu sa pohybuje približne okolo 150 € a tiež závisí od veľkosti budovy. Táto investícia vám vie priniesť zaujímavý zisk z predaja. Myslite na to.

Energetické certifikáty pre nehnuteľnosti sú označované ako spotrebiče. Od triedy A, ktorá je najlepšia, až po triedu G.

Záujemca o kúpu má tým pádom v rukách dokument, ktorý mu ukáže, že nekupuje ,,hltača“ energie ale serióznu nehnuteľnosť. Treba si uvedomiť, že tento spôsob je aj vašou veľkou konkurenčnou výhodou a taktiež dobrý marketingový nástroj.

Objednávka energetického certifikátu nie je zložitá vec a dá sa to aj jednoduchým spôsobom online.

Napríklad na tejto stránke si môžete objednať túto službu.

Samozrejme sú aj iné stránky a iné možnosti, ako si certifikát objednať, tak odporúčam vygoogliť si aj iné možnosti a porovnať si z viacerých ponúk.

Potom si môžete vybrať tú, ktorá vám bude sedieť najviac. Ak je taká možnosť, tak vám odporúčam energetický certifikát pripraviť aj pred predajom a mať ho v zálohe.

Záver

Chcem vám ukázať nové možnosti a pohľad na vec z diania na trhu. Veľa predávajúcich si myslí, že je všade veľké množstvo kupujúcich a ak dá nehnuteľnosť pri predaji na internet, tak sa hneď predá.

Je to tak ale aj v praxi? 🙂

So skúsenosti môžem prehlásiť, že predaj nehnuteľnosti je veľká makačka.

Keď pomáham mojím klientom pri predaji, tak ma to stojí desiatky hodín zodpovednej práce, aby bolo všetko tip top.

Môžem to zhodnotiť iba tak, že vždy máme na výber a môžeme si vybrať tú jednoduchšiu cestu, ktorou stratíme napríklad zisk, alebo si dáme záležať a výsledky budú skvelé.

Ja osobne som presvedčený o význame energetických certifikátov a pevne verím, že si z môjho článku odnesiete inšpiráciu.

To najdôležitejšie, čo ste sa dnes dočítali:

1. Náklady sú v otázke bývania veľmi dôležité a energetickým certifikátom podčiarkujete kvalitu vašej nehnuteľnosti.

2. Dôležité je uvedomiť si, ako energetické hodnoty ovplyvňujú naše rozhodnutia, aj pri bežných domácich spotrebičoch. Koľko násobne viac to asi zaváži pri otázke životnej investícii akou je kúpa bývania?

3. Nepodceňujte energetický certifikát, ako 90% predávajúcich. Zapamätajte si, že rozdiel medzi predajom a predajom za maximálnu trhovú cenu je v kvalitnej príprave a vyvolaní emócie.

4. Energetický certifikát je povinný a podporený legislatívou.

5. Cena energetického certifikátu vám prinesie pridanú hodnotu, ktorá vám zvýši celkový zisk z predaja.

6. Kde si objednám energetický certifikát a ako funguje.

Ak sa vám môj dnešný článok páčil tak budem veľmi rád, ak ho budete zdieľať so svojimi priateľmi a ak budete mať prípadné otázky, tak mi napíšte.

Budem sa tešiť na každú vašu otázku a chcem sa veľmi pekne poďakovať mojim pravideľným odberateľom, ktorí mi píšu pozitívne odpovede na moje články. Budem v tom určite pokračovať 🙂

 

S pozdravom

Tomáš Porubský

Ako predáte nehnuteľnosť aj so zažmúrenými očami

Napísal som praktického sprievodcu, ktorý vám v piatich krokoch ukáže, ako dosiahnuť svoje: v ziskovom predaji, v čo najkratšom možnom čase. Sprievodcu si teraz môžete stiahnuť   z d a r m a.