Ako sa bude realitný trh vyvíjať? Ako na dobrú kúpu nehnuteľnosti? Ale aj ako na výhodný predaj

V TREND-e ma vyspovedali a hovoril som o prognózach do blízkej budúcnosti, prezradil som pár účinných tipov, ako na kúpu nehnuteľnosti, ale aj ako na výhodný predaj.

Článok si môžete pozrieť priamo na tomto odkaze.

Alebo si ho prečítajte tu:

Ako by ste zhodnotili vývoj trhu s nehnuteľnosťami od začiatku roka po dnes? Čo si myslíte, že bude nasledovať a prečo?

Posledných 6 rokov nám padala sánka nad tým, o koľko tie nehnuteľnosti stúpajú. Každý kvartál, každý rok. Hold, teraz je to naopak. Vraciame sa späť v čase. Do roku 2021. Prepad cien sa týka väčšiny nehnuteľností na Slovensku, zhruba 80% podielu na trhu. Novostavby išli dole tiež, ale miernejšie. Takzvaných secondhandových bytov sa to dotklo najviac. 

Majte pred predajom na pamäti, že cena vašej nehnuteľnosti klesla. Zatiaľ v priemere od 8% do 13% (marec 2023). Predĺžila sa dĺžka predaja nehnuteľností. Priemerná dĺžka predaja nehnuteľností sa predĺžila z 3 až 8 týždňov, na 10 až 20 týždňov. Treba s tým počítať.

Obhliadok je menej a nebolo by žiadnym prekvapením, ak by si vašu nehnuteľnosť prišli pozrieť dvaja záujemcovia za mesiac. Buďte na to pripravení. Ponuka na trhu sa predlžovaním predajov zväčšuje a kupujúci si dávajú načas s rozhodovaním.

Čo sú podľa vás najdôležitejšie parametre dobrej investície do nehnuteľnosti? Podľa čoho sa rozhodovať? 

Lokalita. Áno, na jednej strane si za takúto nehnuteľnosť zaplatíte viac, ale v konečnom dôsledku jej cena má vyšší potenciál pre budúci rast. Ak kupujete nehnuteľnosť s cieľom vytvárania zisku skrz prenajímania, tak dobrá lokalita vám zaistí stály prísun nájomníkov. Tiež môžete zaujať aj zahraničných turistov. Napríklad cez rôzne online platformy, kde sa dá zajednať ubytovanie. Pri troche organizovanosti tu vie byť zisk veľmi zaujímavý

Pokiaľ však kupujete nehnuteľnosť pre seba, tak z dlhodobého horizontu dobrou lokalitou cena vašej nehnuteľnosti porastie. Ak by nastala aj turbulencia na trhu, ako zažívame v tomto období, tak opäť to lepšie ustoja nehnuteľnosti, kde je prirodzene dopyt najsilnejší. 

A posledný faktor môže byť ten, že ak sa vám situácia v živote nečakane zmení, tak sa budete môcť spoľahnúť na predaj, ktorý môže byť rýchly a výhodný, ak sa spraví tým správnym spôsobom. 

Na čo si dať pozor pri predaji nehnuteľnosti? 

Treba mať plán, stratégiu.

  1. Správne určiť cenové pásmo nehnuteľnosti. Pokiaľ ho určíte zle, tak budete mať absenciu obhliadok. To bude viesť k zníženiu ceny. To spôsobí zbytočné predlžovanie predaja. A nakoniec môžete stratiť šancu na lepší predaj. Prípadne nepredáte vôbec.
  2. Vedieť, aký je rozdiel medzi cenou a hodnotou. Ak budete predávať, ako väčšina maklérov a samo-predajcov na trhu, tak jediné, čím viete zaujať je nižšia cena. To ale predpokladám nechcete. Preto musíte vedieť, ako vytvoriť hodnotu. Hodnota je to, že viete, ako predáte to, čo vašou nehnuteľnosťou kupujúci získa. Aký pocit.
  3. Mať správnu propagáciu. Realitné portály sú povinnou jazdou, ale ak dáte nehnuteľnosť len tam, tak veľké ovácie nečakajte. Na priemerný predaj to ale stačí. Na vynikajúci predaj treba zapojiť sociálne siete, printovú reklamu a to všetko si vyžaduje vysokú dávku kreativity a zručností.
  4. Najdôležitejšou časťou predaja je obhliadka, no zároveň sa jej prikladá najmenej pozornosti. Pri obhliadke si treba uvedomiť, že nejde o vás. Nejde ani tak o nehnuteľnosť. Ide predovšetkým o to, čo chce konkrétny záujemca. A to by ste mali vedieť zistiť a následne to môžete využiť v predajných technikách.

Na záver vám v podstate stačí jediné. Ak si nájdete človeka, ktorý toto všetko vie a spraví to za vás. Takouto osobou by mal byť špičkový realitný maklér. Ak si dáte čas a námahu s jeho nájdením, tak provízia, ktorú mu zaplatíte bude zrnkom v piesku z toho, čo vám môže priniesť.

Tomáš Porubský, majiteľ realitnej kancelárie PORUBSKY Real Estate

Chcete vedieť, ako majstrovsky predať svoju nehnuteľnosť?

Zanechajte mi svoj e-mail a z času na čas vám pošlem ten najlepší obsah, aký na  túto tému môžete získať. 

Tu je moje know-how