Oplatí sa vám predávať vašu nehnuteľnosť s maklérom, alebo bez makléra?

Rozmýšľate aj vy nad tým, či sa vám oplatí predávať vašu nehnuteľnosť s maklérom, alebo bez makléra? 

Možno si poviete, že ak predáte vašu nehnuteľnosť sám, tak ušetríte peniaze na provízii pre makléra. 

Alebo máte s prácou maklérov zlé skúsenosti a preto chcete predaj chytiť pevne do svojích rúk. 

Pravdu povediac, vôbec sa vám nečudujem, lebo väčšina maklérov nespraví skutočne nič. 

Ako to väčšinou prebieha? 

Ak vložíte váš dom alebo byt na súkromnú inzerciu s tým, že vyskúšate šťastie, tak v tej chvíli sa stávate “korisťou”. Ako to myslím? 

Väčšina maklérov sú lovcami a čakajú denne niekoľko hodín na súkromných inzerciách, či pribudne nová nehnuteľnosť a okamžite na ňu volajú. 

Ak chcete predávať sám, tak tomu sa nevyhnete. Denne vám bude volať niekoľko maklérov, ktorí vás chcú “uloviť”.

S predajom vám budú chcieť “pomôcť”. Väčšinou to znie takto: “Nafotíme vašu nehnuteľnosť a pridáme ju na svoje portáli. Oslovíme databázu našich kupujúcich a vy budete mať väčšiu šancu predať váš dom/byt. Kedy sa môžeme u vás zastaviť. Alebo máme kupcu na váš dom/byt, môžeme sa u vás s ním zastaviť?

V tej chvíli sa možno aj potešíte, ale realita býva niekedy iná. Ak makléri prídu nafotiť vašu nehnuteľnosť, tak to väčšinou skončí na rôznych portáloch a čakajú, kým si ju niekto všimne. 

Alebo z maklérov, ktorí mali záujemcov, sú nakoniec len posli zlých správ. Ich kupujúci si to rozmyslel alebo mu nevyšiel úver a potom vám dajú “neodolateľnú” ponuku s tým, že predajú váš dom alebo byt. 

Otázka ale znie. Je toto správny prístup k predaju nehnuteľnosti? Pomôže vám takýto maklér predať váš dom alebo byt za tie najlepšie podmienky, ktoré očakávate? 

Čo myslíte?

Bohužiaľ vo väčšine prípadov to tak nie je. Preto sú diskusné fóra plné negatívnych referencií na prácu maklérov. Z tohto dôvodu máte možno aj s maklérmi zlé skúsenosti a nechcete s nimi spolupracovať. 

A preto si možno hovoríte, že predáte vašu nehnuteľnosť sám. Nielen že ušetríte peniaze z odmeny makléra, ale aj kopu stresov s ich nezodpovednosťou a slabým prístupom.

Sú ale všetci makléri takýto? Existujú makléri, ktorím volajú predávajúci s prosbou o pomoc pri predaji ich domov alebo bytov? 

S potešením vám musím napísať, že ÁNO.

Áno, existujú makléri lovci, ktorí svoju prácu musia doslova naháňať a súkromnú inzerciu využívajú ako hlavný zdroj ich “potravy”. Bohužiaľ na to doplácajú ľudia, ktorí s takýmito maklérmi spolupracovať nechcú.

Potom sú tu makléri pomocníci. Ich rady a skúsenosti využívajú ľudia veľmi radi, lebo ich prínos pri predaji domov alebo bytov má skutočne veľký význam a zmysel. 

Takímto maklérom sa ozývajú ľudia úplne sami. Buď z referencií spokojných klientov, alebo kvôli ich práci, s ktorou sa stretli na internete. 

Aké sú hlavné dôvody, pre ktoré im ľudia s radosťou volajú? 

Ušetrí vám kopu času

Možno si hovoríte, že máte dostatok času a s predajom nepotrebujete pomôcť, lebo mu ho môžete venovať dostatok. 

Ale čo ak by ste tento čas venovali svojej rodine alebo priateľke, či dokonca samému sebe? 

Zo skúsenosti viem, že ľudia v tejto dobe majú veľmi málo času, a preto sú ochotní zveriť predaj do rúk človeku, ktorému dôverujú a ktorého si vybrali.

Zo skúsenosti viem, že ľudia v tejto dobe majú veľmi málo času, a preto sú ochotní zveriťpredaj do rúk človeku, ktorému dôverujú a ktorého si vybrali. 

Šikovný maklér berie všetok čas na seba. Ale najskôr si predstavte túto situáciu.

Denne vám bude volať 10 maklérov a 2 záujemcovia o obhliadku. Ako by vám to bolo príjemné? 

Verte mi, že po dvoch dňoch by vás to prestalo baviť a telefón by ste vždy nezdvíhali. A práve vtedy vám možno volá záujemca, ktorého by ste jednoducho nechtiac odignorovali. 

V hlave by ste mali samé termíny. A čo by sa stalo, ak by vám do obhliadok prišlo niečo nečakané. Napríklad musíte ísť súrne so synom k doktorovi, alebo pracovne musíte odísť do iného mesta. 

V tej chvíli musíte všetky termíny prehadzovať a plánovať všetko odznova. 

Aké pocity to vo vás vyvoláva? A to nie je všetko.

Ak chcete, aby bol predaj skutočne úspešný, tak vaša nehnuteľnosť musí byť vždy pripravená. 

Do spomínaných telefonátov a termínov pribudne ešte upratovanie a nový rozvrh. Možno si už večer nepôjdete zacvičiť alebo nepôjdete s kamarátmi na zmrzlinu, lebo vám pribudne nová obhliadka. 

A to nehovorím o konzultáciách s kupujúcimi, ak budú mať záujem vašu nehnuteľnosť kúpiť. Budete musieť komunikovať s ich finančným poradcom, znalcom, bankou a nepochybne aj s právnikom. 

Na najbližšie dva mesiace sa pre vás zastaví čas. A pri tom všetkom musíte myslieť na to, či ste niekde nespravili chybu a či ste skutočne predali váš dom alebo byt za tie najvýhodnejšie podmienky. 

Čo hovoríte na takýto proces? 

A teraz si predstavte, že máte pri sebe profesionála, čo všetko toto zoberie na svoje plecia a vy v podstate nemusíte robiť nič. Len mu oznámite možné termíny obhliadok a nestaráte sa o nič. Všetko zabezpečí za vás on. 

Prípadne mu dáte kľúče od nehnuteľnosti, a v tom prípade už nemusíte skutočne nič robiť. 

Vždy dostanete jasnú, zrozumiteľnú a presnú správu o celkovom priebehu predaja a možných alternatívach, ktoré môžete využiť vo svoj prospech.

V tej chvíli nemusíte riešiť obhliadky, ale idete s rodinou na zmrzlinu do mesta, lebo nemusíte riešiť telefonáty pri obede alebo večeri. 

Samozrejme, je veľmi dôležité takéhoto profesionála nájsť. Medzi všetkými maklérmi sa vždy nájde aj ten, ktorý svoju prácu robí skutočne dobre a ľudia ho kvôli tomu vyhľadávajú. Pýtate sa, že ako ho nájdete? Kliknite na obrázok pod týmto textom a prečítajte si, ako si vybrať toho najlepšieho makléra pre vás.

Profesionálny maklér vám ušetrí nie len čas, ale vám zarobí aj peniaze.

Ako to dokáže? Čítajte ďalej.

Zarobí vám peniaze

Je to skutočne tak. Pri predaji nehnuteľnosti platia stratégie, ktoré fungujú na nezaplatenie. 

A správny maklér ich pozná a neváha ich pri predaji použiť. Presne z toho dôvodu predáva svojím klientom nehnuteľnosti za tie najvyššie možné sumy. 

Predajné stratégie vám môžu pomôcť predať vašu nehnuteľnosť výhodnejšie.

Zaujíma vás, aké je tajomstvo pri predaji nehnuteľnosti, ktoré vám pomôže predať nehnuteľnosť za viac peňazí? Ak áno, tak si ho prečítajte na tomto odkaze.

Neexistuje lepší spôsob, ako by som vám mohol túto skutočnosť opísať, ako príbeh, ktorého som bol súčasťou. 

Asi pred polrokom som sa stretol s mojím kamarátom po dlhšej dobe a rozhodli sme sa zájsť na kávu. Bolo veľmi príjemné sa s ním stretnúť, keďže sme sa nevideli asi dva roky.

Rozprávali sme sa o tom, ako sa nám darí a čo máme nové. Ja som mu povedal, že sa zaoberám predajom nehnuteľností. V tej chvíli spozornel a prezradil mi, že aj on pomáhal predať jeho babke byt.

Spýtal som sa ho, ako sa mu darilo? 

Trochu sa posťažoval, ale nakoniec mi prezradil, že byt sa mu podarilo predať pomerne rýchlo a za dobrú cenu.

Potom mi položil zákernú otázku. Všimol si prácu maklérov a spýtal sa ma, ako je možné, že si berú peniaze za službu, ktorú si dokáže majiteľ spraviť aj sám. Veď aj on bez väčších problémov dokázal predať babkin byt.

Z väčšej časti mal asi pravdu. Veľa maklérov berie predaj nehnuteľnosti ako výmenný obchod, do ktorého investujú málo a čakajú veľkú odmenu. Možno viete, o čom hovorím.

Ja som sa ho ale spýtal, kde sa ten byt nachádzal, za akú cenu ho predal a za aký čas.

Po jeho odpovedi som zistil, že v tom istom bytovom dome som pred štyrmi mesiacmi predával aj ja byt. Dokonca tie byty boli v rovnakom vchode.

Jeho byt bol na treťom poschodí a môj na piatom zo siedmich.

Tiež som zistil, že stav bol porovnateľný a dokonca aj tá istá dispozícia.

Ja som sa už pousmieval, lebo som vedel, ako prebiehal môj predaj a aké výsledky sa nám podarilo dosiahnuť.

Samozrejme mu to nedalo a s úškrnom sa ma spýtal, ako sa darilo mne. Povedal som mu, že síce sa mi ho podarilo predať o dva týždne neskôr, ale za cenu, ktorá bola vyššia od jeho o 7.000 EUR.

V tej chvíli prestal dýchať. Spýtal sa ma, ako som to dokázal a ja som mu vysvetlil, ako som pri predaji postupoval.

Povedal mi, že nechcel predávať byt cez makléra, ale ak by vedel o tom, ako sa pri predaji dajú použiť rôzne techniky a stratégie, tak by to bez váhania zveril do mojích rúk.

Ja som mu poďakoval za pochvalu a mohli sme v debate pokračovať ďalej. 

Myslím, že v tomto príbehu je najlepšie vystihnuté, ako vám premyslená práca makléra môže skutočne zarobiť pri predaji vašej nehnuteľnosti. 

Po tomto rozhovore mi ale napadla jedna myšlienka. 

Okrem môjho kamaráta predávalo už veľmi veľa ľudí nehnuteľnosť po vlastnej osi. Dokonca aj obrovské množstvo nehnuteľností bolo predávaných cez maklérov, ktorí pri predaji používali zlé techniky. 

Preto som sa sám seba spýtal, koľko ľudí už predalo svoju nehnuteľnosť pod jej reálnu hodnotu iba kvôli tomu, že bola zle prezentovaná? 

Spýtam sa aj vás, chcete aj vy vašu nehnuteľnosť predať pod jej potenciál, ktorý by mohla pri správnej stratégii dosiahnuť? 

Pevne verím že nie, a preto je veľmi dôležité mať pri sebe makléra profesionála, ktorý vie, čo robí. 

Mimochodom, čo myslíte, kedy je vyššia šanca na zvýšenie záujmu zo strany kupujúceho na obhliadke? Ak sú majitelia jej súčasťou, alebo ak pri obhliadke nie sú vôbec? 

Obhliadka, ktorá predáva

Zo skúsenosti vám môžem povedať, že ak majitelia pri obhliadke ich domu alebo bytu nie sú prítomní, tak sú kupujúci omnoho viac zhovorčivejší a uvoľnenejší. 

Zo skúsenosti vám môžem povedať, že ak majitelia pri obhliadke ich domu alebo bytu nie sú prítomní, tak sú kupujúci omnoho viac zhovorčivejší a uvoľnenejší.

Ako veľký bonus mi pri obhliadke povedia svoje skutočné pocity. Povedia mi hlavne čo sa im nepáči. Ak sú majitelia súčasťou obhliadky, tak ich kupujúci nechcú uraziť, tak nepovedia väčšinou nič negatívne. 

Predstavte si, že prídete na obhliadku bytu a majiteľ vám bude rozprávať, ako bol cez víkend na rybách a čo všetko tam zažil. Alebo sa náhodou dostanete k spoločným známym a začne sa vás pýtať, ako sa im darí a podobne …

Aký pocit by to vo vás vyvolávalo? Nerušilo by vás to? 

Mňa osobne určite áno. Preto je veľmi dôležité sa vyhnúť zbytočným a dlhým monológom.

Úlohou makléra profesionála je navodiť tú najlepšiu atmosféru, lebo vie, aký pocit bude mať kupujúci pri obhliadke, taký bude mať aj zo samotnej nehnuteľnosti. 

Okrem toho, že vám maklér profesionál ušetrí kopu času stráveného pri obhliadkach, tak svojími komunikačnými zručnosťami dokáže docieliť efektívny výsledok pri prezentácii vašej nehnuteľnosti. 

Aký by ste mali pocit z obhliadky, kde by ste sa cítili ako doma? Kde vám maklér povie všetko podstatné a vy máte dostatok priestoru si všetko pozorne pozrieť? 

Presne ten pocit z ochoty pri obhliadke bude určovať aj hodnotu samotnej nehnuteľnosti. 

Chcete vedieť, na čo všetko si musíte dávať pozor pri obhliadke? Akých chýb sa dopúšťa väčšina predávajúcich pri tomto veľmi dôležitom kroku úspešného predaja? Kliknite na tento odkaz a prečítajte si môj ebook, kde odhalíte aj ďalšie 4 chyby, ktorím by ste sa mali určite vyhnúť.

Záver

Som veľmi rád, že ste sa dočítali až sem 🙂

Na otázku, či sa vám oplatí predávať nehnuteľnosť cez makléra alebo samému, si musíte vedieť odpovedať sami. 

Ale pevne verím, že mi dáte za pravdu ak napíšem, že existujú profesionálny makléri, s ktorými by sa to oplatilo vyskúšať, a ktorí by vám vedeli aj reálne pomôcť. 

Chcete vedieť, ako nájsť makléra, ktorí svojou prácou môže získať vaše sympatie, a ktorému by ste možno dokázali dať šancu? Ak áno, tak kliknite na obrázok pod týmto textom a pevne verím, že toho správneho makléra nájdete.

Nemusím to byť za každú cenu práve ja 🙂

Ďakujem veľmi pekne za vašu pozornosť a som veľmi rád, že ste sa dočítali až sem. 

Ak vás k tejto téme bude zaujímať niečo viac alebo mi budete chcieť položiť otázku, tak mi kľudne napíšte na mail porubsky@vernus.sk, alebo mi zavolajte na číslo 0915 555 403.

Prajem vám krásny a úspešný deň 🙂

S pozdravom

Tomáš Porubský

Ako predáte nehnuteľnosť aj so zažmúrenými očami

Napísal som praktického sprievodcu, ktorý vám v piatich krokoch ukáže, ako dosiahnuť svoje: v ziskovom predaji, v čo najkratšom možnom čase. Sprievodcu si teraz môžete stiahnuť   z d a r m a.